UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - Arena Football League
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


  Arena Football League
Pomysłodawcą halowych rozgrywek futbolu amerykańskiego jest James E. Foster. Twórca nowej odmiany futbolu w 1981r. rozrysował boisko do nowej gry na kopercie. Foster czekał 5 lat, aż jego pomysł wejdzie w życie. 26 kwietnia 1986r. rozegrano pierwszy pokazowy mecz Arena Football pomiędzy Rockford Metros i Chicago Politicians. Zachęcony dobrym przyjęciem gry przez widzów, Foster poczynił przygotowania do utworzenia mini ligi Arena Football League (AFL), co nastąpiło w 1987r. Liga złożona z czterech zespołów: Chicago Bruisers, Pittsburgh Gladiators, Denver Dynamite i Washington Commandos przyciągnęła rzesze fanów. Pierwszy finał nowych rozgrywek (transmitowany przez stację ESPN) w hali Civic Arena w Pittsburghu obejrzało ponad 13 tys. widzów. Historycznym mistrzem Arena Football League zostali Denver Dynamite, którzy rozgromili 45-16 Gladiatorów z Pittsburgha.

Tuż po zakończeniu sezonu z ligi wystąpili mistrzowie – Denver Dynamite – oraz Washington Commandos. Wydawało się, że liga szybko upadnie. Jednakże, szybko w zwolnione miejsca wskoczyły ekipy z Detroit, Los Angeles, Nowej Anglii i Nowego Jorku. Liga zdobywała co raz większe uznanie, co zaowocowało podpisaniem umowy ze stacją ESPN, która nabyła prawa do: pokazywania jednego meczu w tygodniu w sezonie regularnym, spotkań półfinałowych w fazie playoff oraz finału – Arena Bowl.

Początkowo wszystkie zespoły oraz gracze występujący w AFL należeli do założyciela Fostera. Jednak od 1990r. Foster i jego wspólnicy z Gridiron Entreprises, zaczęli sprzedawać licencje pozwalające ludziom z „zewnątrz” inwestować i tworzyć nowe drużyny tak potrzebne lidze.

Z roku na rok popularność nowej odmiany futbolu wzrastała. W 1996r. po raz pierwszy w dziejach, zmagania AFL oglądało na trybunach ponad milion widzów! Od tego czasu liczba ta sukcesywnie wzrastała. Trzy lata później, bogata National Football League zgodziła się wykupić na trzyletni okres, mniejszościowe akcje AFL. W wyniku współpracy obu futbolowych lig, czterech właścicieli drużyn NFL - Detroit Lions, New Orleans Saints, Dallas Cowboys, i Washington Redskins – założyło nowe zespoły na potrzeby futbolu halowego. Jednym z najsławniejszych właścicieli drużyny w lidze AFL jest legendarny quarterback Denver Broncos – John Elway, który założył klub Colorado Crush w 2003r.

Aktualnie w lidze AFL gra 15 zespołów podzielonych na dwie konferencje (American Conference i National Conference), z czego każda składa się z dwóch dywizji. Do fazy playoffs kwalifikuje się 8 zespołów. Sezon kończy się finałem – Arena Bowl.

Zasady gry w Arena Football League:

- Wymiary boiska: 50 jardów długości (45,72 metrów) i 28 jardów szerokości (25,6 metrów) - Długość pola punktowego wynosi 15 jardów (13,7 metra)
- Arena jest otoczona bandami.
- Na obu końcach są dwie siatki. Pomiędzy nimi jest przestrzeń (podobne do bramek w NFL):
- Odległość między siatkami 2 jardy (1,8 metra)
- Wysokość poprzeczki 2 jardy (1,8 metra)
- Wysokość siatek i bramki 28 jardów (25,6 metra)
- Każda kwarta trwa 15 minut
- One minute warning – zatrzymywanie gry na minutę przed zakończeniem spotkania
- Kary takie same jak w lidze NFL
- Punkty zdobywa się poprzez touchdown lub field goal

Autor: Piotr Bera

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings'