UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - NFL Europa
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


  NFL Europa


National Football League Europa stworzono w 1991 roku pod nazwą World League of American Football (WLAF). Początkowo przodek NFL Europa składał się z dziesięciu zespołów (sześciu z USA, trzech z Europy i jednej z Kanady) rozgrywających spotkania wiosną. Sezon regularny składał się z dziesięciu meczy. Dwie najlepsze drużyny występujące w półfinałach spotykały się w finale zwanym World Bowl. Pierwsze dwa finały, tak jak Super Bowl, odbyły się w ustalonych wcześniej miastach. Liga Światowa Futbolu Amerykańskiego nie zdobyła popularności zarówno za Oceanem, jak i w Europie. W ciągu 50 meczy na stadiony przyszło ok. 1,2 mln widzów, co daje średnią 20 tys. widzów. W 1993 roku liga zawiesiła działalność.

Reaktywacja nastąpiła w 1995 roku razem z powstaniem trzech profesjonalnych zespołów w Dusseldorfie, Amsterdamie i Edynburgu. W rozgrywkach uczestniczyło sześć drużyn rozgrywających po 10 spotkań każda. W finale zespół z najlepszym bilansem spotkań grał przeciwko najlepszemu zespołowi na półmetku rozgrywek. W 1997 roku do finału dochodziły dwa teamy z najlepszym bilansem spotkań. Zmiany zostały podyktowane przypadkiem klubu Barcelona Dragons, którzy zwyciężyli pierwszą połowę sezonu z rekordem 4-1 zapewniając sobie pierwszej miejsce w połowie sezonu i jednocześnie grę w World Bowl. W następnych grach, „Smoki” wystawiały rezerwowy skład i ostatecznie zakończyli rozgrywki z pięcioma porażkami i zwycięstwami na koncie. Dragons zajęli 3 miejsce w lidze, lecz zakwalifikowali się do World Bowl.Do końca 1997 roku, władze ligi wydawały się być zaniepokojone małym zainteresowaniem futbole po za Niemcami. Zmiany przyszły razem z powstaniem England Monarchs (wcześniej „London Monarchs”) rozgrywających swoje mecze w Londynie, Birmingham i Bristolu. Początkowo England Monarchs byli lekceważeni ze względu na stadion White Hart Line (na co dzień grają tam piłkarze Tottenhamu Hotspur), który miał tylko 93 jardy długości. Również szkocki zespół Claymores rozgrywał swoje mecze w różnych miejscach – w Edynburgu i Glasgow. W 1997 roku, w weekend poprzedzający XXXII Super Bowl w San Diego, liga zakomunikowała, iż futbol w Europie odrodzi się pod nową nazwą : NFL Europe.

Od samego początku NFL Europe cechowała niestabilność. Po sezonie w 1998 roku, England Monarchs przestali istnieć, a na ich miejsce wskoczyli Berlin Thunder. W 2002 roku Barcelona Dragons stali się oficjalną sekcją FC Barcelona, zmieniając nazwę na FC Barcelona Dragons. Rok później FC Barcelona przestaje dofinansowywać „Smoki” i klub upada. Miejsce katalońskich futbolistów zajęli w następnym roku Cologne Centurions. Miejsce szkockiego klubu Claymores (który dołączył do ligi w 1995 roku) zajęli Hamburg Sea Devils w 2005 r. W NFL Europe na sześć zespołów, aż pięć pochodziło z Niemiec, a tylko jeden z innego kraju Europy – Holandii. Niespodziewanie niemieckie drużyny wygrały wszystkie World Bowle w latach 1998-2004. W 2005 r. całkowita frekwencja na trzydziestu meczach wyniosła 568,935 tyś. widzów, co daje średnio ok. 19 tyś. fanów na każdą rywalizację. Wynik ten był największy od 1992 roku. Kontrakty telewizyjne zostały wycofane po tym jak z ligi odszedł zespół Barcelony Dragons, ponieważ telewizja, która transmitowała spotkania pochodziła z Hiszpanii.

10 listopada 2006 roku NFL Europe zmienia oficjalną nazwę na NFL Europa (w językach niemieckim i holenderskim). Zmiana ta ma podkreślić sukces jaki futbol amerykański odniósł na rynkach w Niemczech i Holandii. NFL pragnie zacieśniać więzi z oboma krajami.Ostatecznie 29.06.2007r. NFL Europa postanawia zawiesić swoją działalność ze względów ekonomicznych (wg niektórych niemieckich mediów, liga przynosiła rokrocznie straty rzędu 40 mln euro). Jednocześnie władze National Football League postanawiają inaczej promować narodowy sport Amerykanów – od sezonu 2007/2008 co najmniej jeden mecz sezonu zasadniczego będzie rozgrywany na Starym Kontynencie. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce 28.10.2007r. na stadionie Wembley w Londynie. Starcie Dolphins - Giants oglądało 95 tyś. ludzi. Aż milion osób wyraziło chęć nabycia wejściówek na stadion.

Pomimo zlikwidowania NFL Europa nadal istnieje sześć drużyn futbolowych (Amsterdam Admirals, Berlin Thunder, Cologne Centurions, Frankfurt Galaxy, Hamburg Sea Devils oraz Rhein Fire) będących swoistym zapleczem dla młodych i niedoświadczonych graczy, którzy w przyszłości mogą podbić NFL.

Źródło: nfl.wikia.com
Tłumaczenia: berik
Korekta: Masel

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings'