UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.75' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - Artykuły: Pierwszy Polak w NFL
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.75' for table 'nfl24_articles'
  Pierwszy Polak w NFL
Przez wiele lat twierdzono, że pierwszy Polak (Ryszard Szaro) wybiegł na boisko NFL w 1975 roku. Okazuje się, że już trzy lata wcześniej nasz rodak z powodzeniem występował w najlepszej lidze świata.

Marco(o)l.

NFL draft 1972 roku. Następca legendarnego trenera Vince'a Lombardiego - Dan Devine - wybiera w drugiej rundzie kickera Chestera Marcola. Pierwszy Polak w National Football League przywdziewa zielono-żółte barwy Packers.
Już w pierwszym sezonie zdobywając 128 pkt staje się najlepiej punktującym kopaczem w lidze. Wspaniały sezon Czesława wieńczy nagroda dla Najlepszego Debiutanta w Konferencji NFC oraz wybór do drużyny gwiazd w 1973 roku.

Chester, a właściwie Czesław Marcol przyszedł na świat 24 października 1949 roku w Opolu. Po skończeniu piętnastego roku życia, Czesław razem z trójką rodzeństwa wyemigrował do Stanów Zjednoczonych gdzie został zauważony przez trenera w koledżu w Hillsdale w stanie Michigan. Utalentowany Marcol do dziś dzierży rekord szkoły - w 1969 roku zdobył field goala z 62 jardów przeciwko Fairmont College.

Przywódca

W debiutanckim sezonie na boiskach NFL, Marcol trafił 33 z 48 kopnięć czym zdecydowanie pobił swoich dziewięciu poprzedników, którzy kopali 79 razy trafiając...33 razy do bramki przeciwnika.
"Żaden z debiutantów nie wywarł tak wielkiego wpływu na grę Green Bay jak Marcol" - twierdzą dziś fani ekipy ze stanu Wisconsin. Przed przyjściem Polaka Green Bay zakończyło sezon z bilansem 4-10. Z Chesterem w składzie Packers wygrali 10 spotkań.
Dwa lata później Marcol znów został wybrany do meczu gwiazd.

Jedyny touchdown

Green Bay Packers - Chicago Bears. Mecz odwiecznych rywali z dywizji NFC Central (aktualnie NFC North). Po regulaminowych 60 minutach na tablicy wynik 6:6. Packers w pierwszej serii zagrywek dochodzą do 34-jarda od end zone i decydują się na wykonanie zwycięskiego field goala. Marcol kopie i ... blok formacji specjalnej Bears. Odbita futbolówka znów wędruje do Polaka a ten nie zastanawiając się ani chwili pobiegł do pola punktowego zdobywając jedyne "polskie" przyłożenie w historii.

Hall of fame


Galeria Sław Green Bay Packers zawiera tak wybitne nazwiska jak: Bart Starr, Curly Lambeau czy Vince Lombardi. W 1987 roku do tego zacnego grona dołączył urodzony w Opolu Marcol.
W 1980 roku "Pakerzy" rozstali się z uzależnionym od kokainy i alkoholu Polakiem. Kicker karierę zakończył w Houston Oilers, gdzie zagrał 1 mecz przeciwko...Packers.

Marcol aktualnie mieszka w Dollar Bay stanie Michigan. Od Oakland dzieli go ponad 2900 km. Ale co to za odległość dla Sebastiana Janikowskiego.
Polacy w NFL:
Ryszard Szaro - 1975 - 78 New Orlans Saints oraz 1979 NY Jets. Kicker
Jason Maniecki - 1996 - 1998 Tamba Bay Buccaneers. Defensive Tackle
Sebastian Janikowski - 2000- do teraz w Oakland Riders. Kicker
Piotr Czech - 2008 Baltimore Ravens, 2009 - 2010 Pittsburgh Steelers. Kicker

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.75' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.75' for table 'nfl24_settings'