UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.3' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - Artykuły: O historii finału słów kilka
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.3' for table 'nfl24_articles'
  O historii finału słów kilka
VII SuperFinał będzie to mecz przełomowy dla całego polskiego środowiska futbolowego. Ale jakie były początki? Zapraszam na krótką podróż w czasie. Wszystko zaczęło się sześć lat temu…

I Finał PLFA


Rok 2006. W pierwszym sezonie rozgrywek gridironu na polskich boiskach udział wzięły 4 drużyny. Część z nich miała już za sobą ligowe przetarcie, bowiem drużyny Fireballs i The Crew występowały wcześniej w lidze czeskiej. Doświadczenie zdobyte za granicą nie pomogło. Do spotkania finałowego dostały się drużyny Pomorze Seahawks oraz Warsaw Eagles. Mecz rozegrano na stadionie Marymont w Warszawie. Dodatkowym otoczeniem był mecz pokazowy 1. KFA Fireballs Wielkopolska oraz Łomża Jackals. Samo spotkanie było dosyć jednostronne. Warszawskie Orły pokonały rywali 34:6, nie pozostawiając złudzeń, że w tym roku byli najlepszą drużyną. Tym samym najstarszy zespół w kraju zdobył pierwsze w historii trofeum Mistrza Polski.



II Finał PLFA


3 grupy, 9 drużyn. Start ligi rok wcześniej dał impuls wielu drużynom do cięższej pracy i większego zaangażowania. Do fazy play-off awansowali zwycięzcy grup Pomorze Seahawks, Warsaw Eagles, The Crew Wrocław oraz najlepsza drużyna z drugiego miejsca, AZS Silesia Miners. Do meczu o Mistrzostwo Polski nie dostali się dwaj finaliści z pierwszej edycji rozgrywek. Impreza ponownie została objęta Patronatem Ambasadora USA w Polsce, a także Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Wspólne z poprzednim finałem było również boisko - spotkanie rozegrano na stadionie Marymont. Miners, którzy startowali w rozgrywkach jako debiutant, nie sprostali The Crew i wrocławianie mogli cieszyć się z wygranej.

III Finał PLFA


Trzeci rok działalności ligi to kolejny etap formowania. Utworzono zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej, do której oddelegowano Fireballs. Tym razem nie zastosowano podziału na grupy, co skutkowało spotkaniami każdy z każdym. W czołówce uplasowali się finaliści pierwszego sezonu i dwie drużyny z Wrocławia. Faza play-off wyłoniła taki sam finał jak przed dwoma laty. Wszyscy, którzy pamiętali poprzednie, doskonale zdawali sobie sprawę z progresu drużyny Seahawks. I Finał był nierówny, ale do rewanżu za ten mecz drużyna Jastrzębi była przygotowana o wiele lepiej. Wyrównane starcie wygrali zawodnicy Eagles, ponownie pisząc historię. Do kronik zostali wpisani jako pierwsza drużyna z dwoma tytułami na koncie.

IV Finał PLFA




Jeśli spojrzeć na finały pierwszych czterech sezonów PLFA, można by odnieść wrażenie, że ligowe zmagania są monotonne, a do tego w finale ciągle występują te same drużyny. Do IV finału zakwalifikowały się ponownie drużyny The Crew oraz Miners. Rozgrywki jednak takie nie były, a do samego końca o awans do play-off walczyły prawie wszystkie drużyny najwyższej klasy rozgrywkowej. W finale powtórki z 2007 roku nie było. Lepsi byli Miners, trzecia drużyna mianowana Mistrzem Polski.

V Finał PLFA

Do sezonu 2010 tylko jednej drużynie udało się rozegrać perfekcyjny sezon. W pierwszej edycji Warsaw Eagles pozostali niepokonani przez 4 spotkania. Odkąd liga zwiększyła się do 8 zespołów, nikt nie zdołał powtórzyć tego dokonania. Dopiero Devils Wrocław dochodząc do finału legitymowali się ośmioma zwycięstwami z rzędu. W finale czekał ich lokalny rywal – The Crew. Starcia obu drużyn od zawsze były zacięte i tym razem nie było inaczej. Finał rozegrany w stolicy Dolnego Śląska był bardzo wyrównany i trzymał w napięciu do samego końca. Devils wygrali pięcioma punktami i mogła cieszyć się z perfekcyjnego sezonu z bilansem 9-0, oraz oczywiście tytułu mistrzowskiego.

VI SuperFinał




Milowy krok w rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Pokazywany dotąd tylko w telewizjach internetowych futbol przebił się do ramówki ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. Spotkanie finałowe postanowił wyemitować kanał SportKlub, a w Internecie – ipla. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju ligi jest zmiana nazwy rozgrywki finałowej. Nazywana dotąd Finałem PLFA, lub potocznie Polish Bowl, rozgrywka otrzymała miano SuperFinału oraz specjalnie przygotowany logotyp. Zorganizowany w Bielawie finał okazał się być dreszczowcem idealnie skrojonym pod telewizję. Para Devils – The Crew znów stoczyła wyrównany pojedynek, a o zwycięstwie decydowały ostatnie sekundy i kopnięcie z pola. Nieudana próba zadecydowała o wygranej The Crew.

NAC VII SuperFinał


I dochodzimy do roku bieżącego. Warto tutaj zacytować słowa Prezesa PZFA Jędrzeja Stęszewskiego po finale w roku 2010: „Ten sezon i piąty finał udowodnił, że futbol amerykański staje się ważną dyscypliną sportu w naszym kraju. Głównym zadaniem na przyszłość jest wprowadzenie kolejnych inwestorów do klubów oraz walka o dostęp do jak najlepszych stadionów”. Udało się pozyskać sponsora tytularnego dla największego futbolowego święta w Polsce, a coraz więcej firm chce inwestować w nasze drużyny. A jeśli chodzi o dostęp do najlepszych stadionów – lepszego niż Narodowy w Polsce nie znajdziemy!

Simon van der Berg

Foto:
1.Olek Pawlik /warszawa.pl
2., 3. Marcin Fijałkowski/plfa.pl
Źródło: własne / PLFA

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.3' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.3' for table 'nfl24_settings'