Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_articles'
  Nowe CBA - Niezbędnik
136 dni ciężkich rozmów, nieprzespanych nocy i oskarżeń. 136 dni wulgaryzmów, bezrobocia i większego zainteresowania baseballem. Cztery i pół miesiąca gehenny. Football is back!

3 marca wygasł Centralny Układ Zbiorowy (CBA), najważniejszy dokument ligi zawodowej zawierający przepisy dotyczące: zarobków zawodników, właścicieli, podziału rocznych wpływów, długości kontraktów, świadczeń medycznych i emerytalnych, zasad pracy na treningach. Jednym słowem CBA zawiera wszystko.

10 lat spokoju

Nowe porozumienie wygaśnie dopiero podczas draftu w 2021 roku. Poprzednie CBA zawierano tylko na pięć lat i to z możliwością wypowiedzenia umowy, co też uczynili kilka miesięcy temu właściciele drużyn NFL. Szczęśliwie twórcy układu poszli po rozum do głowy i taki punkt w świeżutkim CBA po prostu nie został zawarty.

Przez kolejną dekadę zajdą istotne zmiany w lidze zawodowej. Pozwolę je sobie wypunktować w kolejności przypadkowej:

1.Siatka płac debiutantów.
Przez następną dekadę żaden inny rookie nie zarobi tyle co Sam Bradford. Rozgrywający St. Louis Rams za złożenie podpisu otrzymał gwarantowane 50 mln dolarów. Kolejne 28 dostanie za swoje i zespołu osiągnięcia. Ostatnia „jedynka” w drafcie, czyli Cam Newton otrzyma tylko połowę tego co zainkasował Bradford. Za cztery lata gry dla Carolina Panthers, Newton zarobi 22 miliony. Ta kwota jest najniższa dla jedynki w drafcie od 2004 roku kiedy Eli Manning otrzymał od Giants 20 milionów. Jeśli Newton zdecyduje się pozostać na piąty rok na Bank of America Stadium, to otrzyma pensję w wysokości średniej zarobków dziesięciu najlepiej opłacanych rozgrywających. NFLPA szacuje, że w 2015 roku ta kwota będzie oscylować wokół 14 milionów.

Na najbliższy sezon przeznaczono 874 mln dla debiutantów. Płacę minimalną w lidze podniesiono o 55 tys. więc suma summarum debiutanci zarobią więcej, ale kosztem top 10 draft picks.

Gracze wybrani w drafcie z nr 11-32, otrzymają pensję w wysokości średniej zarobków graczy ze swojej pozycji zaciągniętych z nr 3-25.

Undrafteed free agents będą zarabiać mniej niż wynosi średnia płacy w drużynie. Jednakże, otrzymają bonus w wysokości 75 tys. za podpisanie kontraktu.

2.Długość kontraktów debiutantów.
Zawodnicy wybrani w pierwszej rundzie draftu sygnują czteroletnie umowy z możliwością przedłużenia ich o rok. Co ważne, umowę trzeba przedłużyć po trzecim sezonie.

Pozostali po czterech latach gry zostają wolnymi agentami. Debiutanci nie wyselekcjonowani w naborze mogą podpisać tylko trzyletnie kontrakty.

3.Podział wpływów.

Ta kwestia była jedną z najbardziej palących podczas obrad. Właściciele chcieli zarabiać więcej, a zawodnicy zbliżyć się do podziału 50/50. Ostatecznie wygrali ci pierwsi otrzymując 53% dochodów ligi. Oznacza to, że zyskują 53 centy za każdego dolara.

Kieszenie właścicieli pomieszczą 4 mld 770 mln za sezon. Oczywiście przy założeniu, że liga utrzyma zysk w wysokości 9 mld za sezon. Prawdopodobnie tak ta kwota wzrośnie.

4.Dłuższy sezon.
Sezon regularny nadal z szesnastoma meczami. Po 2013 roku można wznowić rozmowy dotyczące wydłużenia rozgrywek do osiemnastu spotkań. Zawodnicy muszą przegłosować tę propozycję. W praktyce przepis ten blokuje jakąkolwiek zmianę terminarza.

5.Mniej treningów.
W trakcie sezonu każda drużyna może odbyć tylko czternaście treningów w pełnym ekwipunku. Podczas mini obozów przygotowawczych zawodnicy mogą spędzić na boisku tylko cztery godziny, z czego jedna musi odbyć się bezkontaktowo. W przerwie między-sezonowej odbędzie się mniej obowiązkowych obozów przygotowawczych, co pozwoli na dłuższe wakacje i regeneracje.

6.Salary cap.
Górna granica wydatków na pensje zawodników wyniesie w 2011 roku 120,375 mln. Nowością jest możliwość przekroczenia tego pułapu o 3 mln jeśli klub przeznaczy tę kwotę na umowę z jednym lub więcej weteranami. Salary floor wyniesie 99% salary cap (z 89% w 2010r.), czyli 119,171 mln. Po dwóch latach salary floor spadnie do 95%.

W dodatku, kluby otrzymają specjalną kwotę 22 mln na różnego rodzaju świadczenia dla weteranów.

7.Bogaci płacą więcej.

Podatek dla drużyn z większym portfelem to całkowita nowość. 10% przychodów, tzw. lokalnych, najbogatszych klubów zostanie rozdana mniej zamożnym. W skład podatku wchodzą luksusowe loże, parkingi i wszystko co nie mieści się w normalnym podziale dochodów pomiędzy 32 zespoły.

Podatek ten zostanie na pewno nałożony na Dallas Cowboys i Washington Redskins.

8.Kwota dla byłych graczy.
620 mln płacone w okresie trwania CBA.

Nowe CBA zawiera wszystkie najważniejsze punkty wokół których przez tyle tygodni toczono spór. Ograniczenia finansowe dla debiutantów, pomoc materialna byłym zawodnikom, więcej pieniędzy dla właścicieli i większa średnia zarobków dla wszystkich futbolistów. To CBA w żadnym wypadku nie przypomina tego z 1982r. kiedy zawarte porozumienie z premedytacją nie zadowoliło żadnej ze stron i doprowadziło w 1987r. do kolejnej przerwy w rozgrywkach.

Zadowoleni są wszyscy, a najbardziej fani. No i oczywiście NFL24.pl. Możemy wziąć się do pracy.

Let’s the fun begin!

napisz do autora: piotr.bera@nfl24.pl

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_settings'