UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim - Artykuły: It's playoffs time !! cz. 5 - Super Bowl
Nazwa użytkownika
Hasło

Zapamiętać?
Zapomniane Hasło?
Szukaj:


UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_articles'
  It's playoffs time !! cz. 5 - Super Bowl
Futbolowy sezon powoli dobiega do końca. Za nami sezon zasadniczy, playoffy i Pro Bowl, jednak przed nami najważniejszy i najbardziej oczekiwany mecz sezonu, a zarazem jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń w roku - Super Bowl, w którym w nocy z niedzieli na poniedziałek zmierzą się drużyny Pittsburgh Steelers i Green Bay Packers.

W trzeciej rundzie tegorocznej fazy pucharowej drużyna Pittsburgh Steelers pokonała New York Jets zdobywając tym samym tytuł Mistrza Konferencji AFC, natomiast Mistrzem Konferencji NFC została drużyna Green Bay Packers, która uporała się ze swoim odwiecznym rywalem, drużyną Chicago Bears.

Tegoroczne playoffy na pewno nie zawiodły oczekiwań fanów. Nie zabrakło w nich emocji, wspaniałych zagrań, nieoczekiwanych wyników i niespodzianek. Po raz kolejny również potwierdziło się stwierdzenie mówiące, że playoffy to zupełnie inna część sezonu, w której sezon regularny i to co się w nim działo nie ma większego znaczenia, bo tu walka zaczyna się na nowo.

Zanim przybliżę wam informację odnośnie Super Bowl, na początku w trosce o nowych użytkowników/czytelników (którzy mam nadzieję pojawią się na stronie w przeciągu kilku kolejnych dni) przypomnę w "wielkim skrócie" system i strukturę playoffów w NFL, by wszyscy dokładnie wiedzieli jaką drogę musiały przejść obie finałowe drużyny.

W skład playoffów wchodzi po 6 najlepszych po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyn z dwóch ligowych konferencji AFC i NFC.

Awansowi do playoffów podlegają:

- czterej mistrzowie dywizji z każdej konferencji (drużyna z najlepszym bilansem w każdej dywizji), którzy rozstawieni są z numerami od 1 do 4, w zależności od bilansu.

- dwie drużyny z najlepszym bilansem z każdej konferencji (nie wliczając mistrzów dywizji), które kwalifikują się do Wild Card i rozstawione są z numerami 5 i 6.

W pierwszej rundzie playoffów, tzw. Wild Card Weekend, mistrz dywizji rozstawiony z numerem trzecim podejmuje na własnym boisku drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 6, natomiast mistrz dywizji rozstawiony z numerem czwartym gość drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 5. Drużyny rozstawione z pierwszym i drugim numerem nie biorą udziału w pierwszej rundzie playoffów, tym samy automatycznie awansują do drugiej rundy - Divisional Playoffs, w której zmierzą się z zwycięzcami Wild Card Weekend.

W Divisional Playoffs, drużyna rozstawiona z numerem pierwszym podejmuje na własnym stadionie wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najniższym numerem (drużyna z numerem 4, 5 lub 6), natomiast drużyna rozstawiona z numerem drugim zmierzy się na własnym stadionie z wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najwyższym numerem (drużyna z numerem 3, 4 lub 5). Dwie wygrane drużyny rundy Divisional Playoff z każdej konferencji spotkają się w odpowiednich meczach o Mistrzostwo Konferencji AFC i NFC - Conference Championships, po czym zwycięzcy tych spotkań zmierzą się w Super Bowl, w meczu o Mistrzostwo Ligii.


Struktura playoffów w NFL dzieli się na 4 rundy

1 runda - Wild Card Weekend (runda Dzikich Kart)
2 runda - Divisional Playoff
3 runda - Conference Championships (mecz o Mistrzostwo Konferencji)
4 runda - Super Bowl (mecz o Mistrzostwo Ligii)

+ mecz, który nie jest wliczany do fazy pucharowej, a mianowicie Mecz Gwiazd, tzw. Pro Bowl.


W walce o tytuł Mistrza Ligii liczą się już tylko dwie drużyny, Mistrz Konferencji AFC i jego odpowiednik w konferencji NFC, a prezentują się one następująco:


AFC

2. Pittsburgh Steelers (12-4) - zwycięzca AFC North



NFC

6. Green Bay Packers (10-6) - drugie miejsce w NFC North



Z walki o mistrzostwo odpadły już następujące drużyny:

AFC

1. New England Patriots (14-2) - zwycięzca AFC East - którzy w czwartym meczu Divisional Playoff ulegli drużynie New York Jets, przegrywając z nią na własnym stadionie 28:21.

3. Indianapolis Colts (10-6) - zwycięzca AFC South - którzy w drugim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie New York Jets, przegrywając z nią na własnym stadionie 17:16.

4. Kansas City Chiefs (10-6) - zwycięzca AFC West - którzy w trzecim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Baltimore Ravens, przegrywając z nią przed własną publicznością 30:7.

5. Baltimore Ravens (12-4) - drugie miejsce w AFC North - którzy w pierwszym meczy Divisional Playoff ulegli drużynie Pittsburgh Steelers, przegrywając z nią na wyjeździe 31:24.

6. New York Jets (11-5) - drugie miejsce w AFC East - którzy w meczu Conference Championships ulegli drużynie Pittsburgh Steelers, przegrywając z nią na wyjeździe 24:19.

NFC

1. Atlanta Falcons (13-3) - zwycięzca NFC South - którzy w drugim meczu Divisional Playoff ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią przed własną publicznością 48:21.

2. Chicago Bears (11-5) - zwycięzca NFC North - którzy w meczu Conference Championships ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią na własnym obiekcie 21:14

3. Philadelphia Eagles (10-6) - zwycięzca NFC East - którzy w ostatnim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią na własnym stadionie 21:16.

4. Seattle Seahawks (7-9) - zwycięzca NFC West - którzy w trzecim meczu Divisional Playoff ulegli drużynie Chicago Bears, przegrywając z nią na wyjeździe 35:24.

5. New Orleans Saints (11-5) - drugiej miejsce w NFC South - którzy w pierwszym meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Seattle Seahawks, przegrywając z nią na wyjeździe 36:41.

4 RUNDA - Super Bowl



Super Bowl

Finałowy mecz o mistrzostwo zawodowej ligi National Football League. Super Bowl do zidentyfikowania każdego meczu używa rzymskich liter a nie roku w którym jest rozgrywany. Dla przykładu Super Bowl I był rozgrywany 15 stycznia 1967 roku, ale kończył sezon regularny 1966. Tegoroczny Super Bowl XLV rozgrywany jest 6 lutego 2011 roku, ale wyłoni zwycięzcę sezonu 2010.

Mecz ten został stworzony w ramach umowy pomiędzy ligą NFL i jej ówczesnym rywalem ligą American Football League (AFL). Ustalono, że mistrzowie obu lig spotkają się w meczu nazywanym AFL-NFL World Championship Game. Po połączeniu lig w 1970 roku przemianowano ligi na konferencje, a mecz zaczął odbywać się pomiędzy mistrzami konferencji.

Dzień rozgrywania Super Bowl, uważany jest za amerykańskie święto narodowe, o nazwie "Super Bowl Sunday". Jest do drugi co do wielkości dzień, zaraz po Święcie Dziękczynienia, w którym amerykanie spożywają najwięcej jedzenia. Super Bowl jest najchętniej oglądanym wydarzeniem w roku, a ubiegłoroczny finał (Super Bowl XLIV) pomiędzy drużynami New Orleans Saints i Indianapolis Colts, rozgrywany 7 lutego 2010 roku stał się najchętniej oglądanym programem w historii amerykańskich mediów. Oglądało go wówczas średnio 106.5 miliona widzów, pobijając tym samym dwudziestosiedmioletni rekord ostatniego odcinka telewizyjnego serialu M*A*S*H.

Ze względu na wysoką oglądalność, emisja 30-sekundowych spotów reklamowych podczas finałów ligi NFL jest najdroższa w roku. Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej unikalnych reklam specjalnie na tą okazję, w rezultacie oglądanie i dyskusja na temat reklam stała się jednym z ważniejszych aspektów tego wydarzenia. Ponadto, w trakcie oglądania Super Bowl można zobaczyć wielu znanych piosenkarzy i muzyków, którzy prezentują swoje umiejętności wokalne chociażby podczas śpiewania hymnu jak i w przerwie meczu. Więcej na temat reklam, wystepów artystycznych jak i wpływu super Bowl na gospodarkę USA, możecie przeczytać w artykule autorstwa Piotra Bery, zatytułowanym "Super Sunday".

Pochodzenie

Jak już wiemy Super Bowl powstał w ramach połączanie ligi NFL z AFL. Według NFL Film, prezes - Steve Sabol, a następnie Komisarz NFL - Pete Rozelle chcieli nazwać ten mecz "The Big One". Jednak wspólna historia kryjąca się za nazwą Super Bowl mówi, że jeden jeden z założycieli AFL i właściciel drużyny Kansas City Chiefs - Lamar Hunt , podczas niezobowiązującej dyskusji zaproponował żartem, by mecz o Mistrzostwo Ligi nazwać Super Bowl. Lamar Hunt, który zmarł w grudniu 2006 roku, wpadł na ten pomysł w roku 1960, kiedy to przyglądał się swoim dzieciom bawiącym się Super Ball (kauczukiem). Ta mała okrągła piłeczka jest obecnie wystawiona w Pro Football Hall of Fame w Canton (Ohio). Jednakże najnowsze informacje sugerują, że nazwa ta funkcjonowała już dziennikarstwie sportowym zanim historia Hunta miała miejsce, i że Hunt zastosował tylko oficjalny styl do nieoficjalnej nazwy.

Nazwa ta spójna jest z posezonowymi rozgrywkami w lidze akademickiej, które od dawna określane są jako mecze "bowl". Nazwa Hunta przyjęła się jako chwilowe rozwiązanie, do momentu aż nie wymyśli nikt czegoś innego. "Superbowl" brzmiało nawet dość głupio w tamtych czasach, niemniej jednak nazwa ta przyjęła się na stałe. Bilety na mecze rozgrywane w latach 1967, 1968 i 1969 ukazywały się pod nazwą "World Championship Game".

Po tym, jak drużyna NFL Green Bay Packers wygrała dwa pierwsze Super Bowl, niektórzy właściciel zaczęli obawiać się przyszłość pomysłu połączenia lig. W tym czasie postrzegano ligę AFL jako gorszą, jednak wszystko zmieniło się, gdy drużyna AFL New York Jets pokonała drużynę NFL Baltimore Colts w Miami podczas Super Bowl III. Rok później drużyna Kansas City Chiefs (AFL) pokonała Minnesota Vikings (NFL) 23:7 i wygrała, rozgrywany w Nowym Orleanie, Super Bowl IV, ostatni mecz World Championship rozgrywany pomiędzy mistrzami obu lig. Rok później doszło do połączenia dwóch lig w jedną.

Mecz ten rozgrywany jest corocznie w niedzielę, jako finałowy mecz playoffów. Pierwotnie spotkanie to było rozgrywane w połowie stycznia (po 14 meczach sezonu regularnego i dwóch rundach playoffów). Przez lata, data rozgrywania Super Bowl zmieniła się z drugiej soboty stycznia, na trzecią, a następnie czwartą. Obecnie mecz ten rozgrywany jest w pierwszą niedzielę lutego, biorąc pod uwagę obecność 17 tygodni (16 spotkań + tydzień wolnego) sezonu regularnego i trzy rundy playoffów. Luty, to również jeden z najlepiej oglądanych miesiąców w roku co daje możliwość zgromadzenia większej rzeszy widzów przed odbiornikami, a tym samym negocjowanie większych pieniędzy z tytułu spotów reklamowych.

Zmian daty rozgrywania Super Bowl spowodowana była przez kilka czynników:
- rozszerzenie sezonu regularnego z czternastu do szesnastu spotkań (rok 1978),
- rozszerzenie playoffów z ośmiu do dwunastu drużyn,
- konieczność dodania trzeciej rudny playoffów (również 1978 rok),
- dodanie do sezonu regularnego wolnego tygodnia (rok 1990),
- rozpoczęcie sezonu regularnego tydzień po federalnym święcie USA - Labor Day (święto to przypada na pierwszy poniedziałek września).

Były Komisarz Ligi - Pete Rozelle uważany jest przez wielu za "mózg" połączenia obu lig i Super Bowl. Jego zdolności przywódcze doprowadziły do połączenia dwóch konkurencyjnych dla siebie ligi i stworzenia Super Bowl.

Trofea

Zwycięska drużyna otrzymuje Vince Lombardi Trophy, na cześć trenera Green Bay Packers, który wygrał dwa pierwsze Super Bowl i trzy z pięciu poprzednich Mistrzostw NFL w latach 1961, 1962 i 1965. Po jego śmierci we wrześniu 1970 roku, trofeum to zastało nazwane Vince Lombardi Trophy i po raz pierwszy przyznano je drużynie Baltimore Colts po zwycięstwie w Super Bowl V w Miami.

Corocznie też najlepszy zawodnik meczu zdobywa laur MVP (Most Valuable Player). Od 1990 roku nazwany Pete Rozelle Trophy od nazwiska wieloletniego Komisarza NFL (1960-1989) zmarłego w 1996 roku. Jedynym graczem który trzykrotnie zdobył ten laur był Joe Montana, rozgrywający San Francisco 49ers, został wybrany MVP podczas Super Bowl XVI, XIX i XXIV. Tylko raz tytuł MVP został przyznany zawodnikowi drużyny przegranej i doświadczył tego Chuck Howley w Super Bowl IV, kiedy to jego Dallas Cowboys przegrało z Baltimore Colts.

Krótka historia spotkań

Drużyna Pittsburgh Steelers to jedyna w historii Super Bowl drużyna, która sięgała po Vince Lombardi Trophy aż sześciokrotnie. Drużynami, które dokonały tego wyczynu pięciokrotnie są: Dallas Cowboys i San Francisco 49ers. Piętnaście innych franczyz NFL wygrało co najmniej jeden Super Bowl. Tylko cztery, obecnie aktywne drużyny nie pojawiły się w Super Bowl, są to drużyny: Cleveland Browns, Detroit Lions, Jacksonville Jaguars i Houston Texans. Browns i Lions zdobywali Mistrzostwo NFL przed erą Super Bowl, a Jaguars (którzy dołączyli do ligi w 1995 roku) i Texans (2002 rok) dołączyli do ligi po rozpoczęciu ery Super Bowl i jak do tej pory nie udało mi się wystąpić w meczu o to najważniejsze trofeum.

Lata 1966-167 - dwa lata pełnej dominacji jednej drużyny - Green Bay Packers, powadzonej przez rozgrywającego Barta Starra, który w dwóch finałach zdobywał laur MVP meczu.

Lata 1968-1980 - dominacja drużyn AFL/AFC, w szczególności Steelers (4 zwycięstwa), Dolphins (2 zwycięstwa) i Raiders (2 zwycięstwa). Dallas Cowboys byli jedyną drużyna z NFC, której udało się zdobyć tytuł najlepszej drużyny w latach 70-tych, wygrywając Super Bowl VI i XII.

Lata 1981-1996 - drużyny NFC wygrały piętnaście z szesnastu Super Bowl w tym okresie, wliczając w to trzynastoletnią serię zwycięstw w latach od 1984 do 1996. Drużyna San Francisco 49ers zdominowała rywalizację w latach 80-tych, wygrywając cztery Super Bowl, natomiast drużyna Dallas Cowboys wiodła prym na początku lata 90-tych. Cowboys w tym okresie wygrali trzy Super Bowl.

Lata 1997-2000 - to natomiast ponowna dominacja konferencji AFC, a w szczególności drużyny Denver Broncos, która po tytuł najlepszej sięgała dwukrotnie.

Początek 20-go wieku - trzy wygrane drużyny New England Patriots

Lata 2005-2010 - ponowna dominacja drużyny Pittsburgh Steelers, która w sześciu ostatnich Super Bowlach wystąpiła aż trzykrotnie, wygrywając (jak do tej pory, być może wygrają tegoroczny Super Bowl) dwa z nich.

Rozrywka

Początkowo w przerwie Super Bowl występowały maszerujący zespół z lokalnego koledżu lub szkoły średniej, ale wraz ze wzrostem popularności meczu, wzrosła tendencja pokazywania występów popularnych piosenkarzy czy muzyków podczas przed meczowych uroczystości, w trakcie przerwy meczu, lub też po prostu, żeby zaśpiewać hymn Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do sezonu regularnego i playoffów przerwa w trakcie Super Bowl trwa trzydzieści, a nie piętnaście minut.

Podczas Super Bowl XXVII w 1993 roku miało miejsce pierwsze show, w trakcie przerwy meczu, wystąpił wtedy tylko jeden artysta - Michael Jackson. NFL specjalnie wybrało Jacksona, by przyciągnąć przed telewizory większą rzeszę widzów i tym samym zwiększyć reputację samego Super Bowl. Innym godnym uwagi występ miał miejsce podczas Super Bowl XXXVI w 2002 roku, kiedy podczas wykonywania przez zespół U2 drugiego utworu "Where the Streets Have No Name", na wielkim ekranie projekcyjnym przewinęły się nazwiska ofiar ataku z 11 września 2001 roku.

Miejsce

Dwadzieścia dwa z czterdziestu czterech Super Bowli rozgrywanych było w Miami (dziesięć razy), Nowym Orleanie (dziewięć razy) i okolicach Los Angeles (siedem razy). Stadion, który nie gości NFL w przeciągu całego sezonu, może gościć Super Bowl i tak nie ligowe stadiony gościły Super Bowl, aż siedmiokrotnie, z czego stadion Rose Bowl pięciokrotnie. Jak dotąd jednak, nie zdarzyło się tak, by rynek lub region bez franczyzy NFL gościł Super Bowl. Wszystkie pięć Super Bowli rozgrywanych na stadionie Rose Bowl, gościły tam zanim Los Angeles Rams i Los Angeles Raiders wyprowadzili się do St. Louis i Oakland w 1995 roku.

Żadna z drużyn nie grała jeszcze podczas Super Bowl na własnym stadionie. Stadion Orange Bowl, był jednym w historii stadionem AFL, który gościł Super Bowl i jedynym stadionem, który gościł Super Bowl dwa lata pod rząd (Super Bowl II i III).

Tradycyjnie, NFL nie przyznaje Super Bowl stadionowi, który znajduje się w klimacie mniejszym niż 10 stopni Celsjusza (50 F), chyba, że murawa jest całkowicie przykryta dachem stałym, bądź ruchomym. Tylko trzy Super Bowle były rozgrywane w północnych miastach USA: dwa w okolicach Detroit - Super Bowl XVI gościł w Pontiac Silverdome w Pontiac (Michigan) i Super Bowl XL rozgrywany na Ford Field w Detroit - i jeden w Minneapolis (Super Bowl XXVI). Super Bowl XLVI będzie również rozgrywany w północnym mieście Stanów, a mianowicie w Indianapolis.

Dnia 5 marca 2006 roku, Arrowhead Stadium w Kansas City (Missouri) otrzymał prawa do organizacji Super Bowl XLIX w roku 2015, jednak mecz ten był uzależniony od pomyślnego przejścia dwóch podatków od sprzedaży i budowy dachu nad dwoma stadionami. Ostatecznie Kansas City wycofało swój wniosek 25 maja 2006 roku. Wcześniej podobne problemy miał Nowy Jork, któremu przyznano organizację Super Bowl XLIV w 2010 roku, jednak z powodu problemów finansowych Super Bowl przeniesiono na Sun Life Stadium w Miami na Florydzie.

Pomimo braku składanego dachu i odstąpienia od zasady ciepłego klimatu, New Jersey dostało pozwolenie na zorganizowanie Super Bowl XLVIII w 2014 roku.

Wybór miast

Lokalizacja Super Bowl jest wybierana przez NFL na około trzy do pięciu lat przed meczem. Miasta składają oferty, które później sprawdzane są pod względem renowacji stadionu i możliwości gospodarczych. Po czym spotykają się właściciele NFL i podejmują decyzję. 16 października 2007 roku, Komisarz NFL - Roger Goodell zasugerował, że Super Bowl mógłby zagościć w Londynie na stadionie Wembley, jednak mecz ten nigdy nie był rozgrywany w regionie, w którym nie ma franczyzy NFL.

Wybór drużyny "gospodarzy"

Tytuł drużyna "gospodarzy" przyznawany jest przemiennie. Drużyna AFC nazywana jest tak w parzyste finały, natomiast NFC w nieparzyste, zostało to zapoczątkowane wraz z Super Bowl I, kiedy to drużyna NFL Green Bay Packers, została wyznaczona na "gospodarza". Od Super Bowl XIII w 1979 roku, drużyna "gospodarzy" ma możliwość wyboru koszulek (kolorowe, białe). Dawniej, drużyna wyznaczona na "gospodarza" miała określone noszenie białych koszulek, w wyniku czego drużyna Dallas Cowboys w Super Bowl V, musiała założyć, mniej znane granatowe koszulki. Niezależnie od tego, kto jest "gospodarzem", obie drużyny mają namalowaną swoją nazwę i nazwę konferencji w jednej strefie przyłożeń (end zone).

Większość drużyn "gospodarzy" decyduje się nosić kolorowe koszulki, jednak i od tego były cztery wyjątki, Cowboys w trakcie Super Bowl XIII i XXVII, Washington Redskins w trakcie Super Bowl XVII i Pittsburgh Steelers w trakcie Super Bowl XL. Cowboys od 1965 roku i Redskins od 1981 roku tradycyjnie noszą "w domu" białe koszulki. Tymczasem Steelers, którzy zawsze nosili czarne koszulki na własnym boisku od momentu połączenia lig w 1970 roku, opowiedzieli się za białymi koszulkami po wygraniu trzech kolejnych rund w playoffach na wyjeździe. Decyzja Steelers została porównana z decyzją New England Patriots w Super Bowl XX, kiedy to Patriots (którzy od 1985 roku noszą "w domu" białe koszulki) po wygranych dwóch meczach z New York Jets i Miami Dolphins na wyjeździe (ubrani na czerwono), zdecydowali się jako "gospodarze" założyć czerwone koszulki.

Tegoroczny Super Bowl

Super Bowl XLV zostanie rozegrany 6 lutego 2011 roku, pomiędzy Mistrzem Konferencji AFC, drużyną Pittsburgh Steelers, a Mistrzem Konferencji NFC, drużyną Green Bay Packers. Mecz ten odbędzie się na Cowboys Stadium w Arlington (Texas), po raz pierwszy w okolicach Dallas-Fort Worth i po raz trzeci w stanie Texas (Houston gościło Super Bowl VIII i XXXVIII).

Będzie to ósmy występ w Super Bowl drużyny Pittsburgh Steelers (która wygrała sześć z nich - rekord NFL), a piąty dla Green Bay Packers (którzy posiadają rekord 12 tytułów Mistrzów - 3 wygrane Super Bowl i 9 tytułów Mistrza NFL przed erą Super Bowl). Będzie to także czwarty w historii Super Bowl, w którym wystąpią drużyny z przed połączenia lig (Super Bowl XIV, XLI i XLIII).

Packers są niewielkimi faworytami tego spotkania (bukmacherzy dają 2,5 punkt na Packers) i jest to też pierwszy od piętnastu lat Super Bowl, w którym Steelers są postrzegani jako słabsza drużyna. We wszystkich czterech poprzednich Super Bowlach, w których grali Packers i byli postrzegani jako faworyci, to oni wygrywali.

W przerwie meczu wystąpią Black Eyed Peas. Hynm zaśpiewa Christina Aguilera, a Keith Urban i Maroon 5 wystąpią przed meczem.


Droga Pittsburgh Steelers do Super Bowl XLV

Pittsburgh Steelers zakończyli sezon regularny 2010 z bilansem 12-4. Zdobyli tytuł mistrza dywizji AFC North i rozstawieni z drugim numerem w konferencji AFC i awansowali do ósmego w historii drużyny Super Bowl, wyrównując tym samym rekord drużyny Dallas Cowboys w liczbie występów w Super Bowl.

Jest to trzeci występ w Super Bowl dla Steelers odkąd w roku 2004, Ben Roethlisberger został starterem drużyny. Jednak, przed rozpoczęciem sezonu Roethlisberger miał spore problemy z prawem. Po raz drugi od roku 2008, został oskarżony o napaść na tle seksualnym, tym razem oskarżono go o gwałt na 20-letniej studentce. Ben nigdy nie został oskarżony, ale władze NFL postanowiły zawiesić go na pierwsze cztery spotkania w sezonie za naruszeni polityki NFL. Mimo to drużynie Steelers udało się wygrać trzy z czterech spotkań, a po powrocie Roethlisberger poprowadził ich jeszcze do 11 zwycięstw.

Roethlisberger zdobył w tym sezonie 3,200 jardów i 17 przyłożeniami przy zaledwie 5 przechwytach, co dało mu 97 passer rating. Przebiegł on także 176 jardów i zdobył dwa przyłożenia. Najlepszym skrzydłowym był Mike Wallace, który złapał 60 podań na 1,257 jardów i zdobył 10 przyłożeń, dało to mu średnio 21 jardów na złapane podanie. Innymi niezawodnymi opcjami byli weterani WR - Hines Ward (59 złapanych piłek na 755 jardów i 5 przyłożeń) i TE - Heath Miller (42 złapane podania na 512 jardów). Halfback - Rashard Mendenhall jest liderem drużyny w liczbie zdobytych jardów biegiem (1,273 jardów) i przyłożeń (13), złapał on także 23 podania. Linia ofensywan prowadzona była przez pierwszoroczniaka - Maurkice Pouncey'a (jedyny ofensywny zawodnik Steelers wybrany do Pro Bowl). Jednakże kontuzja Pouncey'a w meczu o Mistrzostwo Konferencji wykluczyło go z udziału w super Bowl.

Steelers mają najlepszą defensywę w NFL pod względem: sack'ów (48), najmniejszej ilości oddanych punktów (14.5) i jardów po biegu (62.8) na mecz, oraz drugą pod względem najmniejszej ilości oddanych jardów (276.8). Linią "dowodził" wybrany do Pro Bowl tackle - Brett Keisel. Steelers mają też czterech znakomitych linebacker'ów: LaMarr Woodley, James Harrison, James Farrior i Lawrence Timmons. Trzeci rok z rzędu, Woodley i Harrison odnotowali co najmniej po 10 sack'ów. Woodley wymusił również trzy fumble, Harrison natomiast sześć. Farrior odnotował 109 tackli i 6 sack'ów. Timmons natomiast prowadzi w drużynie pod względem tackli z liczbą 135, odnotował on także trzy sacki i dwa przechwyty. Secondary prowadzone było przez wybranego do Pro Bowl safety - Troy'a Polamalu, który na swoim koncie odnotował 7 przechwytów (najlepszy wynik w karierze) i został wybrany najlepszym defensywnym zawodnikiem roku.

Trener Steelers, 38-letni Mike Tomlin, jest już najmłodszym w historii ligi trenerem, który zdobył Super Bowl, ale teraz jest też najmłodszym trenerem, który doszedł do Super Bowl dwukrotnie.

Steelers w playoff'ach pokonali w drugiej rundzie drużynę Baltimore Ravens 31:24, natomiast w Mistrzostwach Konferencji AFC rozprawili się z drużyną New York Jets 24:19.


Droga Green Bay Packers do Super Bowl XLV

Drużyna Green Bay Packers zakończyła sezon regularny z bilansem 10-6 i została pierwszą w historii drużyną NFC, która awansował do Super Bowl z szóstym numerem w rozstawieniu. Jest także, druga drużyną, która z szóstym numerem osiągnęła Super Bowl, zaraz po Steelers, którzy wygrali Super Bowl XL po sezonie 2005. Packers dołączyli także do Steelers z sezonu 2005, jako jedyny zespół, który w playoff'ach pokonał trzy najwyżej rozstawione drużyny. Jest to piąty Super Bowl dla Green Bay Packers.

Ofensywa Packers prowadzona była przez rozgrywającego - Aaron'a Rodgers'a, który rozgrywa swój trzeci sezon jako starter po odejściu Brett'a Favre. Rodgers zakończył sezon z 67% kompletnych podań na 3,912 jardy i 28 przyłożeń, przy 10 przechwytach, daje mu to drugi z rzędu sezon z trzycyfrowym passer rating'iem (101.2). Zdobył on także 356 jardów i 4 przyłożenia po akcjach biegowych. Jego głównym celem był wybrany do Pro Bowl skrzydłowy - Greg Jennings, który złapał 76 podań na 1,265 jardów i zdobył 12 przyłożeń, co dało mu średnią 16.6 jarda na podanie, a także czwarte miejsce w lidze pod względem złapanych jardów i przyłożeń. Innymi niezawodnymi celami byli: James Jones (50 złapanych podań na 676 jardów i 5 przyłożeń) Donald Driver (51 podań na 565 jardy i 4 przyłożenia) i Jordy Nelson (45 podań 582 jardy i 496 jardów po kick return'ie). Packers w skutek kontuzji stracili swojego podstawowego tight end'a - Jermichael Finley (21 podań na 301 jardów i 1 przyłożenie) w piątym tygodniu rozgrywek sezonu regularnego (Finley był w tym czasie liderem wśród skrzydłowych). Gra biegowa Packers osłabiona była przez kontuzje, zwłaszcza po pierwszym tygodniu rozgrywek, kiedy to utracili Ryan'a Grant'a, który biegał na co najmniej 1,200 jardów w każdym z ostatnich dwóch sezonów. Na skutek jego nieobecności zespół prowadzili Brandon Jackson, który wybiegał 703 jardy i złapał 43 podania na 342 jardy, oraz fullback - John Kuhn, który dodał wybiegane 281 jardów. Linia ofensywna prowadzona była przez wybranego do Pro Bowl tackle - Chad'a Clifton'a (11 lat w lidze).

Defensywa Packers zajmuje drugie miejsce w lidze pod względem najmniejszej ilości oddanych punktów na mecz (15). Linia prowadzona była przez Cullen'a Jenkins'a, który odnotował 7 sack'ów w zaledwie 11 meczach i B. J. Raji, który ma ich na swoim koncie 6.5. Za nimi Packers mają dwóch niesamowitych, wybranych do Pro Bowl linebacker'ów - Clay'a Matthews'a i A. J. Hawk'a. Matthews czwarty w NFL pod względem sack'ów (13.5), Hawks lider drużyny pod względem combined tackles (111) + trzy przechwyty. Trzech ze starterów Packers w secondary zostało wybranych do Pro Bowl. Tramon Williams prowadzi w drużynie po względem przechwytów (6 - najlepszy wynik karierze) dodając do tego 326 jardów po punt return'ach. Kolejni Pro Bowl'erz to: Nick Collins (4 przechwyty i 70 combined tackles) i weteran cornerback - Charles Woodson, który odnotował 92 tackle, 5 wymuszonych fumble i 2 przechwyty.

Packers w rundzie "dzikich kard" pokonali drużynę Philadelphia Eagles 21:16, w drugiej rundzie rozprawili się z Atlanta Falcons 48:21, a Mistrzostwach Konferencji wygrali z Chicago Bears 21:14.

Konfrontacja

Obie drużyny ostatni raz spotkały się ze sobą podczas 15. kolejki sezonu regularnego w 2009 roku i wówczas zwycięską ręką z tego starcia wszyła drużyna Steelers, która na własnym stadionie pokonała Packers 36:37, jednak na przestrzeni lat to drużyna z Green Bay wygrywała częściej 18-14. Packers i Steelers nigdy wcześniej nie grali ze sobą w playoffach.
Więcej na temat bezpośredniego starcia obu dryżyn znajdziecie w artykule autorstwa Piotra Kuśnierzowskiego zatytułowanym Xs&Os: Super Bowl
Kto wyjdzie zwycięsko z tego historycznego spotkana? Czy Steelers wygrają siódmy raz Super Bowl? A może Packers sięgną po nie po raz czwarty? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź w nocy z niedziel na poniedziałek. Mecz rozpoczyna się 30 minut po północy czasu piskiego.

Wszystkie potrzebne informacje odnośnie Super Bowl XLV znajdziecie na naszej stronie w tym newsie !!



Niestety to już ostatnia część serii artykułów poświęconych playoffom, jednak nie koniec mojej pracy na stronie. Wyczekujcie w kolejnych tygodniach nowych artykułów mojego autorstwa.

Zapraszamy do komentowania i oceniania artykułu !!

Napisz do autora: d.ankiewicz@nfl24.pl

Źródło: własne / wikipedia.com / NFL.com

Kopiowanie jakichkolwiek tekstów lub materiałów ze strony bez zgody administratorów jest zabronione
UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_settings'UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.12' for table 'nfl24_settings'