UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.87' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim Remember the Titans (2000) / Tytani
Dodane przez Dariusz Ankiewicz dnia Styczeń 07 2010 02:44:10
W roku 1971 dla mieszkańców Alexandrii w stanie Virginia futbol był czymś więcej niż sportem. Mecze miejscowej drużyny gromadziły na trybunach nieprzebrane tłumy, a każde kolejne zwycięstwo fetowano huczniej niż niejedno święto... Początek lat 70-tych był w Stanach Zjednoczonych okresem pełnej integracji rasowej. Nic zatem dziwnego, że nadszedł moment, w którym władze oświatowe w Alexandrii musiały podjąć decyzję o połączeniu dwóch szkół średnich, licea dla białych i licea dla czarnych. Na tym jednak nie koniec: z Południowej Karoliny sprowadzono czarnoskórego trenera Hermana Boone'a (Denzel Washington), któremu powierzono opiekę na szkolną drużyną futbolową. Uwielbiamy przez wszystkich Bill Yoast (Will Patton) musiał zadowolić się stanowiskiem drugiego trenera... Decyzja władz oświatowych wywołała falę sprzeciwów, zwłaszcza, że obcesowy i porywczy Boone był całkowitym przeciwieństwem opanowanego i wyrozumiałego Yosta... Oczy całego miasta zwróciły się ku drużynie futbolowej. Boone i Yoast nie mieli innego wyjścia, jak przezwyciężyć dzielące ich różnice, zjednoczyć swych podopiecznych i wspólnie poprowadzić ich do kolejnego zwycięstwa... "Tytani" to pierwszy film z nowego studia Jerry'ego Bruckheimera, producenta znanego dotąd przede wszystkim z widowiskowych filmów akcji w stylu "Twierdzy", "Karmazynowego przypływu" czy "60 sekund". W rolach głównych znakomite kreacje stworzyli Denzel Washington i Will Patton, którym partnerują młodzi aktorzy uważani za nadzieje amerykańskiego kina: Donald Faison ("Czekając na miłość", "Szalona impreza"), Wood Harris ("Lepiej być nie może", "Celebrity"), Ryan Hurst ("Szeregowiec Ryan", "Patch Adams"), Ethan Suplee ("W pogoni za Amy", "Dogma"), Hayden Panettiere ("List w butelce", "Moja miłość") i Craig Kirkwood ("Skazane na miłość", serial TV "Bajer w Bel Air"). Zrealizowany skromnym nakładem kosztów film odniósł ogromny sukces kasowy w Ameryce przynosząc wpływy przekraczające 100 milionów dolarów.

Remember the Titans (2000) / Tytani

Produkcja: USA
Gatunek: Dramat, Sportowy
Data premiery: 2001-03-30 (Polska) , 2000-09-23 (Świat)
Reżyseria: Boaz Yakin
Scenariusz: Gregory Allen Howard
Zdjęcia: Philippe Rousselot
Muzyka: Trevor Rabin
Czas trwania: 113
Dystrybucja: Syrena EG

Obsada:
Denzel Washington jako Trener Herman Boone
Scott Miles jako Dyrektor
Will Patton jako Trener Bill Yoast
Donald Adeosun Faison jako Petey
Craig Kirkwood jako Jerry Harris
Nicole Ari Parker jako Carol Boone
Wood Harris jako Julius
Ryan Hurst jako Gerry Bertier
Donald Faison jako Petey Jones
Ethan Suplee jako Lewis Lastik
Kip Pardue jako Ronnie Bass
Hayden Panettiere jako Sheryl Yoast


Moim zdaniem:

"Tytani" to film przedstawiający historię, która wydarzyła się naprawdę. W latach 70. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o pełnej integracji rasowej obywateli. Miał to być kolejny krok na drodze ku pełnej demokracji. Jednego nikt nie potrafił przewidzieć dramatu, jaki może być spowodowany taką decyzją. Biali Amerykanie, w większości o bardzo konserwatywnych poglądach nie chcieli się łatwo pogodzić z tą zmianą. Na takim właśnie tle rozgrywa się historia przedstawiona w filmie. Trener Boon, który postanawia ze szkolnej drużyny futbolowej uczynić mistrzów stanu Wirginia i ludzi tolerancyjnych. Powołując się na mit o Tytanach i stara się doprowadzić do perfekcji grę swych podopiecznych. Jego bezkompromisowość i upór, tak różne od opanowania i łagodności poprzedniego, białego trenera Yoasta stają się przyczyną wielu konfliktów wewnątrz drużyny, ale i jej triumfu. Boon budzi w nich wolę walki, czyni ich tolerancyjnymi i otwartymi na innych ludzi. Zaangażowanie trenera czyni z drużyny futbolowej grupę przyjaciół, która potrafi razem stawić czoło przeciwnościom losu i tragedii... "Tytani" są filmem bardzo amerykańskim, widać w nim jak wiara w zwycięstwo, może pomóc do niego doprowadzić. Film ukazuje świetną gra aktorów w szczególności Denzela Washingtona, który zagrał rolę pełnego zapału trenera, który by zyskać autorytet wśród uczniów (zawodników) przywdziewa maskę oschłego i nieugiętego. Jednym z wyróżniających się aktorów jest również Wiill Patton, który jak "zdymisjonowany" trener mimo żalu po utraconej na rzecz Boona posadzie zapomina o swej dumie i jednoczy się z nim dla dobra drużyny. Podobnie "drugi plan" czyli cała drużyna Tytanów, w szeregach których znajdziemy kilka znajomych twarzy, gra całkiem dobrze. Kolejną cechą na plus jest oczywiście muzyka, która dodaje emocji w odpowiednich momentach,jak również to, że film oparty jest na faktach, co czyni ten film wyjątkowy. Bardzo gorąco polecam film i zapraszam do dyskusji na jego temat w komentarzach.

Moja ocena: 9/10

Źródło: własne / filmweb