UPDATE command denied to user 'nflzosnsstrona'@'10.14.20.125' for table 'nfl24_settings' NFL 24 - Twoje centrum informacji o lidze NFL i Futbolu Amerykańskim Blood Bowl - recenzja
Dodane przez Masel dnia Lipiec 15 2009 12:16:19
Sięgając po Blood Bowl, miałem spore wątpliwości, czy futbol amerykański da się pogodzić ze światem Warhammera w sposób, który sprawi, że ten tytuł będzie można nazwać dobrą grą. Godzina gry rozwiała jednak wszelkie moje wątpliwości i sprawiła, że Blood Bowl z całą pewnością zajmie honorowe miejsce na mojej półce.
Opis gry:Blood Bowl jest to gra oparta na zasadach planszówki o tym samym tytule wydanej w latach 90 ubiegłego stulecia. Gra (jak i planszówka) przenosi nas do świata Warhammera, w którym odbywają się krwawe i brutalne mecze oparte w luźny sposób na zasadach futbolu amerykańskiego. Zasady gry są bardzo proste: należy zdobyć piłkę i przebiec całe boisko do strefy przyłożeń. W czasie meczu okazuje się to jednak nie tak łatwe, jakby się mogło wydawać
Po włączeniu gry i obejrzeniu intra przechodzimy do ładnego i przejrzystego menu. Pozwala ono nam wybrać odpowiednie tryby oraz dostosować grafikę do możliwości naszego komputera. W menu znajduje się samouczek, który zawiera najważniejsze informacje potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki. Gra na początku jest dość skomplikowana, jednak po przejściu samouczka z łatwością mogłem rozpocząć pierwszy mecz.
Wchodząc do menu "pojedynczych meczy" trafiamy na dwa tryby, w jakich możemy rozgrywać nasze spotkania. Pierwszy z nich to tryb klasyczny, czyli nic innego, jak gra na zasadach zastosowanych w planszowej wersji Blood Bowla. Ten tryb polecam osobom dla których najważniejszym elementem jest taktyka oraz graczom, którzy mieli styczność z planszową wersją gry. Drugi tryb nosi nazwę Blitz. Opiera się on na tych samych zasadach, wprowadzając jednak do rozgrywki takie elementy jak "wspomagacze" czy "trening" (które opisane są dokładnie poniżej). Pozwala on także prowadzić rozgrywkę w czasie rzeczywistym (normalna rozgrywka jest podzielona na tury). To właśnie ten tryb w Blood Bowlu spodobał mi się najbardziej.
Poza trybem pojedynczych meczy największą zaletą Blood Bowla jest tryb kampanii, w którym sami możemy stworzyć swój zespół od podstaw. Kampania w Blood Bowlu jest naprawdę rozbudowana i niesamowicie wciągająca. Cała otoczka przy prowadzeniu drużyny, trenowaniu zawodników, rozgrywaniu meczy, które wykonujemy w tym trybie wciągnie nas z pewnością na długie godziny.

Zalety gry:Na wielki plus zasługuje grafika zastosowana w grze. Zarówno stadiony, zawodnicy jak i inne elementy gry wyglądają bardzo ładnie. Całość pasuje do siebie i cieszy nasze oczy. W grze nie odnajdziemy graficznej monotonii ani większych graficznych błędów. Warto też zaznaczyć, że gra jest płynna i nie zacina się.
Kolejną zaletą Blood Bowla jest muzyka i dźwięk. Podnosi ona adrenalinę i sprawia, że naprawdę mamy ochotę na krwawą rozgrywkę. Same komentarze wygłaszane podczas meczu, mimo iż w języku angielskim, są prześmiewcze i przepełnione humorem. Dla nich samych warto sięgnąć po Blood Bowla.
Mimo trudności w rozumieniu rozgrywania poszczególnych spotkań gra po niedługim czasie staje się prosta i zrozumiała. Początkowo ciężko jest połapać się w różnych opcjach, jakie oferuje nam Blood Bowl, ale warto zaznaczyć, że jest to również jedna z większych zalet gry. Tutaj długo nie zaznamy uczucia znudzenia. Rozbudowana rozgrywka odkrywa przed nami coraz to nowe możliwości. W samej grze warta uznania jest również różnorodność ras. Każda posiada swoje zalety i wady.
Różnorodności zaznamy również w trybach gry,jakie oferuje nam Blood Bowl. Osoby wolące taktyczne planowanie ucieszy tryb klasyczny. Tym, którzy chcą rozegrać prawdziwie krwawą rozgrywkę polecam tryb Blitz. Wszystkich zadowoli natomiast bardzo rozbudowany tryb kampanii, którego największą zaletą jest możliwość stworzenia i poprowadzenia własnej drużyny. W grze dostępny jest również tryb multiplayer, w którym możemy zmierzyć się z graczami z całego świata. Całość sprawia, że Blood Bowl na pewno nie znudzi nam się szybko.
Kolejnym plusem gry jest jej szczegółowość. Mimo wielu rozbudowanych trybów twórcy gry duży nacisk położyli na szczegóły, które cieszą. Zastosowali również wiele ciekawych rozwiązań np. możliwość używania czarów czy wspomagaczy podczas spotkań. Różne wydarzenia losowe urozmaicają rozgrywkę.
Przyzwyczajony do sterowania padem miałem mieszane uczucia co do sterowania w grze jedynie za pomocą klawiatury i myszki. Okazało się to jednak błędnym myśleniem, gdyż sterowanie w Blood Bowlu jest bardzo proste i intuicyjne.
Samouczek, z którego przyjdzie nam skorzystać na początku, w bardzo przystępny sposób tłumaczy nam zasady obowiązujące w świecie Blood Bowla.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o bardzo dobrej instrukcji dołączonej do gry. Polskie tłumaczenie wypada znakomicie.

Wady gry:Jak każda inna gra Blood Bowl posiada kilka wad. Nie są one jednak na tyle uciążliwe, żeby uznać ją za złą grę.
Jednym z głównych mankamentów Blood Bowla jest jego skomplikowanie na samym początku. Samouczek tłumaczy nam większość zasad niezbędnych do rozpoczęcia rozgrywki. Innych, mniej ważnych zagadnień musimy domyślać się sami, co sprawia, że przez pierwsze spotkania uczymy się innych możliwości, jakie daje nam gra.
Ogromną zaletą Blood Bowla są komentarze meczowe. Niestety, z czasem zaczynają się one powtarzać, co może denerwować.
Minusem jest również dość długie oczekiwanie na załadowanie się gry przed meczem, co można usprawiedliwić tym, że gra nie zacina się w czasie trwania rozgrywki.
Wszystkim fanom futbolu amerykańskiego mogą nie spodobać się również zasady zastosowane w grze (np. za przyłożenie zdobywamy jeden, a nie sześć punktów). Należy tutaj jednak jasno zaznaczyć, że autorom gry nie chodziło o dokładne odwzorowanie zasad naszej ulubionej dyscypliny, a jedynie połączenie świata Warhammera z ich luźną wersją.Podsumowanie:Plusy:
Grafika
Muzyka
Grywalność
Humor
Komentarze!!
Wiele trybów rozgrywki
Bardzo rozbudowany tryb kampanii
Możliwość prowadzenia własnej drużyny
Różnorodność ras występujących w grze
Przystępny samouczek

Minusy:
Trochę skomplikowana na początku
Z czasem powtarzające się komentarze
Długie ładowanie przed meczowe
Nie do końca odwzorowane zasady FA

Wymagania sprzętowe:Minimalne:

1. System operacyjny: Windows XP SP2 lub Windows Vista SP1
2. Procesor: Intel Pentium IV 2.4 Ghz lub AMD Athlon XP 2400+
3. Pamięć RAM: 1 GB dla Windows XP / 2 GB dla Windows Vista
4. Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c, posiadająca 128 MB VRAM i sprzętową obsługę technologii Pixel Shader 2.0 (nVidia GeForce 6600 lub ATI Radeon X700)
5. Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
6. Wymagana ilość wolnego miejsca na dysku twardym: 3 GB
7. Napęd: DVD-Rom x2
8. Szerokopasmowe połączenie z Internetem do rozgrywki w trybie multiplayer oraz aktywacji gry

Zalecane:


1. System operacyjny: Windows XP lub Windows Vista SP1
2. Procesor: Intel Core 2 Duo lub AMD Athlon X2
3. Pamięć RAM: 2 GB
4. Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c, posiadająca 256 MB VRAM i sprzętową obsługę technologii Pixel Shader (nVidia GeForce 8800 lub ATI Radeon 3850)
5. Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
6. Wymagana ilość wolnego miejsca na dysku twardym: 3 GB
7. Napęd: DVD-Rom x2
8. Szerokopasmowe połączenie z Internetem do rozgrywki w trybie multiplayer oraz aktywacji gry


Ocena końcowaBlood Bowl to gra niedoceniana przez graczy, która zdecydowanie zasługuje na ich uwagę. Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki miałem co do niej wiele wątpliwości, jednak już po chwili mogłem z całą pewnością stwierdzić, że Blood Bowl to naprawdę dobra gra. Zdecydowanie polecam ją wszystkim fanom futbolu, a zwłaszcza tym, którzy pragną na chwilę oderwać się od monotonii gier spod serii "Madden-a". Gra na pewno spodoba się również wielbicielom świata Warhammera i fanom planszowej wersji. Wszystkie osoby lubiące akcję i brutalność odnajdą w Blood Bowlu wiele rzeczy dla siebie.


Ostateczna ocena: 9/10