Teraz jest 14 lis 2018, o 16:47

Zasady zdobywanie pola

Jesteś nowy, czegoś nie wiesz, masz pytanie? Pomożemy!
  • Autor
  • Wiadomość

Kamil Ogorek

Zasady zdobywanie pola

Post14 sty 2018, o 21:59

Cześć wszystkim,
Jestem nowy na forum i w dodatku dopiero zaczynam swoją przygodę z Futbolem Amerykańskim. Kilka razy przymierzałem się do poznania zasad ale dopiero nie dawno zainteresowałem się tym bardziej. Obejrzałem kilka meczów i stwierdziłem że zmarnowałem tak wiele czasu... Ta dyscyplina jest na prawdę niesamowita! Jednak do rzeczy. Zastanawia mnie jedna kwestia dotycząca zdobywania pola przeciwnika. W każdym artykule dotyczącym zasad NFL napisane jest że drużyna ma 4 próby zdobycia min. 10 jardów. To jest dla mnie jasne jednak podczas oglądania meczu zauważyłem że czasami zamiast 10 jardów są próby zdobycia 20 jardów (wtedy podczas akcji pojawia się przykładowo "1st & 20" zamiast "1st & 10") Być może to głupie pytanie ale tak jak wspominałem jestem jeszcze dość zielony w zasadach. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, które pomogą mi w zrozumieniu tego przypadku.

DexterLuthor

• Ulubiona drużyna: Saints/GB/Steelers
  • Ulubiony zawodnik: Brees/A-Rod/Bell

Re: Zasady zdobywanie pola

Post2 lut 2018, o 18:15

W momencie zdobycia pierwszej próby atak ma 1&10 ale jeżeli popełnią przewinienie to robi się 1&15 albo 1&20 itp. Podobnie przy następnych próbach. Jeżeli zdobędą 4 jardy w pierwszym podejściu to mają 2&6, jeżeli popełnią jakiś faul to może być np. 2&16. Inna sytuacja to gdy mają np. 2&6 i QB dostanie sack albo TFL(Tackle For Loss) to z 2&6 może zrobić się np. 3&15 (tracą jednocześnie jardy i próbę). Czasami zdarza się że w wyniku zbiegu różnych okoliczność i po kilkadziesiąt jardów mają do zdobycia by zacząć kolejną próbę. Generalnie zaczynają od 10 ale mogą je zarówno zdobyć jak i stracić lecz wszystko dodawane i odejmowane jest od pierwotnych 10 jardów.

ps. Witamy w gronie kibiców. Osobiście polecam zaglądać na FB profil, tam jest szybciej....i tłoczniej :D
ŻYCIE TO JEST PIĘKNA GRA JEDNEMU ZABIERZE DRUGIEMU DA

Powrót do Mam pytanie...